کالیمبا ، سازی آرامش بخش

کالیمبا ، سازی آرامش بخش

تاریخچه ساز کالیمبا

تریسی که یک متخصص اتنوموزیکولوژی انگلیسی بود ، در اوایل قرن بیستم به روستاهای مختلف آفریقا سفر می کرد. آموزش کالیمبا در اصفهان در طول ۵ دهه زندگی خود در آفریقا و طی سفرهای خود به روستاهای مختلف ، با گروه سازی به نام Thumb Piano را آشنا شد. پیانوهای انگشتی، سازهای کوچکی بودند که با کمک تیغه های فلزی روی خود، صدا ایجاد می کردند.هیو تریسی واقعا عاشق موسیقی آفریقایی شد و سعی کرد پیانوهای انگشتی را به مردم جهان معرفی کند.

بنابراین این هیوتریسی بود که این ساز را به جهان معرفی کرد و بسیاری از مردم ، عاشق این ساز شدند.این پیانو های انگشتی دارای شکل های متفاوتی بودند. کوک، نحوه نواختن و نام این ساز در مناطق مختلف آفریقا با هم فرق می کرد و این سه مورد به محل پیدایش ساز بستگی داشتند.تریسی ، ساخت این ساز را شروع کرد و نام این ساز را « کالیمبا» گذاشت. این نام ، از سازهای سنتی آفریقا گرفته شده بود و تریسی اعتقاد داشت که بیان و به خاطر نگهداشتن این نام برای افراد غریبه ، آسان است. در نتیجه ، نام نهایی این ساز ،« کالیمبا» شد.

برای ورود به آموزشگاه موسیقی رادفر کلیک کنید.

اواخر دهه ۱۹۵۰، تریسی ، یک شرکت به نام AMI ( African Musical Instruments) تاسیس کرد. این شرکت ، از ابتدای کار خود ، سازهایی با کوک دو ماژور را به غرب صادر کرد. هیو تریسی کالیمبا که در سراسر دنیا بسیار مشهور است ، نخستین بار در سال ۱۹۶۰ ، به وسیله یک شرکت اسباب بازی در پرینستون، که شهری در ایالت نیوجرسی کشور آمریکا است، عرضه شد.

آناتومی کالیمبا

در سالهای اخیر ، کتابهای کمی در مورد نواختن ساز کالیمبا وجود داشته و افراد معمولا ، موقع مراجعه به قسمت های مختلف کالیمبا ، واژگان یکسانی ندارند.

جعبه رزونانس یا صفحه تخت

بعضی از کالیمباهای سنتی آفریقایی روی اجسام رزونانس دهنده تو خالی، اما بعضی دیگر بر روی تخته صاف ساخته می شدند.کالیمباهایی که روی جعبه نصب شده اند، صدای بلندتری داشته و شما با پوشاندن و رها کردن سوراخ های صدا می توانید جلوه بسیار خوبی از ” wah-wah” بدست آورید.کالیمباهای تخته سوار ، منحنی EQ دارند و شما می توانید به روش سنتی آنها را تقویت کنید.

اگر آنها را داخل یا بالای یک جسم کاسه مانند، خشک و تو خالی، قرار دهید ، باعث افزایش رزونانس می شود.کالیمباهای مدرن براساس طرح نت LIKEMBEساخته می شوند.وقتی هیوتریسی در حال مطالعه طرح های سنتی نت های کالیمبا بود، یکی از آنها را که likembe بود ،پیدا کرد که از یک طرح نت جا به جا شونده به طور متناوب برای بالا رفتن از اسکیل استفاده می کند.( به استثنای نت آخر سمت راست)این ساز ، اساس کالیمبا هیوتریسی است. تریسی طرح نت متناوب خود را تغییر داد و از نت دیاتونیک غربی در آن استفاده کرد و ساز جدیدی ارائه داد که ویژگی هایی دارد که به نوازندگان این امکان را می دهد که به آسانی موسیقی بسازند.

کالیمبای فلت

کالیمبای فلت ،حفره مرکزی ندارد . صدای کالیمبای فلت ، نسبت به کالیمبای حفره دار زیرتر و نازک تر است.روش در دست گرفتن و نواختن این ساز مانند گرفتن دسته پلی استیشن است؛ به طوری که کناره های ساز را با دو دست خود گرفته و به تیغه ها با نوک انگشتان شست خود ، ضربه وارد می کنید.نواختن این ساز کار آسانی است و اگر چند ویدئوی آموزشی ببینید ، می توانید آن را بنوازید و از صدای آرامش بخش کالیمبا ، لذت ببرید .

کوک کردن کالیمبا چگونه است؟

در هنگام خرید کالیمبا ، یک چکش نازک به همراه این ساز به شما تعلق می گیرد که به وسیله ضربه زدن به ابتدا و انتهای تیغه ها ، می توانیم ساز را کوک کنیم. هر چقدر طول تیغه کوتاه تر، صدای نت آن تیغه زیرتر شده و هر چقدر طول تیغه افزایش یابد ، صدای نت آن تیغه بم تر می شود.بنابراین شما به وسیله تیونر می توانید وضعیت کوک ساز را تشخیص دهید و اگر لازم به کوک کردن ساز بود، تیغه ها را بالا و پایین ببرید تا بتوانید ، سازتان را به کوک مورد نظر برسانید.

برندهای محبوب و معروف کالیمبا

یکی از دلایل محبوبیت کالیمبا، قیمت مناسب آن است. ساختار این ساز ساده بوده و نسبت به سازهای دیگر قیمت مناسب تری دارد. یعنی گران ترین مدل کالیمبا ، از ارزان ترین مدل های تار یا ویولنسل ، قیمت کمتری دارد. برندهای متنوعی در بازار ایران برای این ساز وجود دارد اما برند « جکو» که چینی است ، باکیفیت ترین و بهترین نوع ساز کالیمبا را تولید می کند.برندهای دیگری مانند سگا، عروج ، کیمی و …. هم در بازار موجود است که کیفیت خوبی دارند و شما در هنگام خرید کالیمبا ، می توانید این برندها را مد نظر داشته باشید. بهتر است قبل از خرید کالیمبا، با یک کارشناس صحبت کنید تا شما را بهتر راهنمایی کند.

نکات مهم برای نگهداری کالیمبا

در نگهداری چوب ساز مراقب باشید. زیرا اگر آسیب شدید ببیند، سازتان غیرقابل استفاده می شود.
بیشتر سازها به رطوبت حساس هستند. کالیمبا هم همینطور می باشد. بنابراین سعی کنید این ساز را به دور از رطوبت نگهداری کنید.
نباید به تیغه های ساز فشار زیادی وارد کنید چون مقاومت کمی دارند.

خلاصه مطلب

تریسی ، ساخت این ساز را شروع کرد و نام این ساز را « کالیمبا» گذاشت. این نام ، از سازهای سنتی آفریقا گرفته شده بود. بعضی از کالیمباهای سنتی آفریقایی روی اجسام رزونانس دهنده تو خالی، اما بعضی دیگر بر روی تخته صاف ساخته می شدند.کالیمباهایی که روی جعبه نصب شده اند، صدای بلندتری داشتند. از برندهای معروف و با کیفیت این ساز می توان جکو، سگا، عروج و کیمی را نام برد. این ساز، یکی از ارزان ترین سازها می باشد. بهتر است کالیمبا در مکانی به دور از رطوبت نگهداری شود.

یک دیدگاه بگذارید