سیم گیتار چه موقعی باید عوض کنیم؟

سیم گیتار چه موقعی باید عوض کنیم؟

کی باید سیم های گیتار را تعویض کنیم.

برای اینکه سیم ها ی گیتار صدای خوب و مناسبی تولید کنند باید در وضعیت مناسبی باشند. آموزش گیتار در اصفهان درصورت وجود هرکدام ار موارد زیر بهتر است سیم گیتار را عوض کنیم.

1- وقتی که سیم های گیتار پاره شود و یا از جای خود در برود. وقتی در هنگام نوازندگی فشار زیادی به سیم وارد کنید و خیلی محکم ساز بزنید ممکن است سیم گیتار پاره شود. همچنین هنگام کوک کردن گیتار نیز اگر سیم را بیش از حد سفت کنید احتمال پارگی سیم وجود دارد و نیاز به تعویض سیم خواهید داشت.

برای خرید گیتار در اصفهان کلیک کنید.

2- در صورت کهنه بودن سیم ها. اگر مدت زیادی با سیم های گیتارخود نوازندگی کرده باشید چربی انگشتان شما روی سیم قرار میگیرد و برای نوازندگی دچار مشکل می شوید. کهنه بودن سیم باعث پایین آمدن کیفیت صدا نیز می شود بنابرین در صورت کهنگی و یا تغییر رنگ زیاد در سیم ها و یا پایین آمدن کیفیت صدا باید سیم های گیتار را تعویض کند.

3- تغییر در صدای سیم. در صورتی که احساس می کنید صدای گیتار به اندازه ایی که می خواهید شفاف نیست و سیم ها صدای اضافه می دهند، می توانید با تعویض سیم ها این مشکل را برطرف کنید. بسیاریاز نوازندگان صدای سیم نو را ترجیح می دهند و زودتر سیم های گیتار را تعویض می کنند.

نکته : تمام سیم های گیتار خود را همزمان تعویض کنید حتی اگر فقط یکی از سیم ها خراب شده باشد. اگر یکی از سیم های های گیتار شما خراب شود و شما فقط آن را جایگزین کنید، سیم جدید گیتار جدید صدای کاملاً متفاوتی نسبت به بقیه دارد و صدای گیتار شما یکنواخت نمی شود.

انواع سیم برای گیتارهای مختلف
هنگام تعویض سیم باید مطمئن شوید سیم مناسب با نوع گیتار خودتان را استفاده می کنید. سیم های بستگی به نوع گیتار به صورت زیر می باشد:

سیم های گیتار الکتریک: برای گیتار های الکتریک از از سیم های ساخته شده از نیکل یا استیل استفاده می شود. با توجه به اینکه گیتار الکتریک برای انتقال صدا به آهن ربا نیاز دارد، سیم ها باید از یک آلیاژ فلز مغناطیسی ساخته شوند و روی ساز بسته شود.

سیم گیتار آکوستیک: در گیتار آکوستیک معمولا از سیم های ساخته شده از برنز یا برنج استفاده می کنند، سیم های فولادی نیزمی تواند می تواند برای گیتار اکوستیگ استفاده شود.

سیم های گیتار کلاسیک: در گیتار کلاسیک دو نوع جنس مختلف بر روی ساز بسته می شود. سه سیم پایینی گیتار از جنس نایلون است برای اینکه صدای بسیار نرمی ایجاد می کند که مناسب نواختن ملودی و قطعات پاپ است. سه سیم بالایی گیتار نیز از جنس فلز است که برای ایجاد صدای بم تر مناسب است.

نحوه تعویض سیم های گیتار آکوستیک

مرحله اول باز کردن سیم های گیتار

ابتدا باید تمام سیم های گیتار را باز کنید. سیم گیرهای گیتار اکوستیگ با سایر گیتار ها متفاوت است. برای باز کردن سیم ها ابتدا گوشی های ساز را به صورت کامل در جهت شل شدن بچرخانید و سیم ها را از گوشی باز کنید تا آزاد شود.

در مرحله بعد باید سیم گیر های گیتار آکوستیک که چند پین کوچک هستند را بردارید. سیم گیرها قطعات کوچکی هستند که در پایین سوراخ گیتار قرار گرفته و سیم ها به آن بسته شده اند.. سیم گیر ها به صورت محکم در بدنه گیتار قرار گرفته اند و بیرن آوردن آنها کمی مشکل است باید به آرامی آن ها را بیرون بیاورید. می توانید از انبردست کمک بگیرید اما مواظب باشید تا بدنه گیتار آسیب نبیند گیتار آسیب نبیند. بعضی اوقات به دلیل قرار گرفتن جرم در اطاف سیم گیر بیرون آوردن آنها سخت می شود که می توانید با استفاده از سیم ها اطراف سیم گر را تمیز و جرم ها را بردارید تا سیم گیر راحت تر بیرون بیاید.

بعد از باز کردن همه سیم ها گیتار شما آماده قرار دادن سیم جدید است. قبل از بستن سیم های جدید دسته گیتار را خوب تمیز کنید. برای بستن سیم ها باید دقت کنید که هر کدام از شش سیم گیتار ضخامت های متفاوت دارد. در بسته سیمی که خریداری کرده اید شماره سیم ها مشخص است و اگر نبود از فروشنده بخواهید شماره هر کدام از سیم ها را به شما بگوید تا هر سیم را در جای درست خود ببندید. نازک ترین سیم اولین سیم از پایین است و ضخیم ترین سیم بالاترین سیم است.

مرحله دوم بستن سیم های جدید

انتهای سیم های جدیدی که خریداری کرده ایید پیچیده شده و به حالت قلاب در آمده است . انتهای سیم را مانند تصویر در درون حفره سیم گیر قرار دهید و سیم گیر استوانه ایی گیتار آکوستیک را روی سیم فشار دهید تا سیم گیر تا انتها دورن حفره قرار بگیرد.

بعد از محکم بسته شدن سیم ها به سیم گیر باید سر دیگر سیم را به دور گوشی های گیتار ببندید. برای اینکار باید سر سیم را از سوراخ کوچکی در در بخش استوانه ایی گوشی قرار گرفته رد کنید و گوشی را در جهت سفت شده سیم آنقدر بچرخانید تا سیم به صورت کامل دور گوشی بسته شود. در هنگام چرخادن دقت کنید که سیم به دور بخش استوانه ایی گشی بسته شود و سیم ها روی هم قرار نیرند. اگر سیم خیلی بلند بود میتوانید با سیم چین کمی آن را کوتاه کنید تا اندازه مورد نظر برسد 5 الی 6 دور چرخش کامل به دور سیم گبر کافی است و سیم را محکم نگه می دارد.

پس از بستن همه سیم ها و مجکم شدن آن ها می توانید ساز خود را کوک کنید دقت کنید که چون سیم تازه تعویض شده است ممکن است کمی برای کوک کردن سفت باشد بنابرین به آرامی گوشی را بچرخانید تا سیم سفت شود و روی نت مورد نظر کوک شود

یک دیدگاه بگذارید