کلاس آموزش ساز دهنی در اصفهان

سازدهنی، سازی با صدای جادویی و طنینی دل انگیز است. بیشتر ما در دوران کودکی صدای این ساز را شنیده ایم و همیشه برایمان خاطره انگیز بوده است. این صدای زیبا توسط تیغه های فلزی که با فوت یا مکش هوا به صدا در می آیند، تولید می شود. سازدهنی محبوب ترین و پر فروش ترین ساز دنیاست که برندهایی مثل hohner، seydel و suzuki از شناخته ترین سازندگان آن هستند. کوچک بودن، قابل حمل بودن و ارزان بودن این ساز در مقابل سازهای دیگر باعث روی آوردن خیل زیادی از علاقمندان به موسیقی و نوازندگی شده است.

آموزش ارف در اصفهان

۰۹۱۳۱۰۷۲۰۸۵۰۹۱۲۹۳۴۴۹۶۴

۰۳۱-۳۴۴۸۵۹۳۴

سازدهنی یا هارمونیکا (به انگلیسی: Harmonica) به طور متداول به سه نوع اصلی طبقه بندی می‌شود:

در ابتدا، ممکن است تصمیم گیری در مورد اینکه کدام سازدهنی برای شما بهتر است گیج کننده باشد. اما تجربه 15 ساله خانه سازدهنی در آموزش سازدهنی نشان داده است که معمولا شروع نوازندگی، با ساز دیاتونیک راحت‌تر است.

آموزشگاه موسیقی در اصفهان – آکادمی رادفر ، دارای بهترین استاد مجرب دارای کلاس هاس آموزش موسیقی سنتی و پاپ با قیمت مناسب ثبت نام دوره کلاس حضوری و یا آنلاین

با این مقدمه، در ادامه به معرفی انواع سازدهنی و ویژگی‌های هر کدام و همچنین تفاوت‌های عمده آنها با همدیگر می‌پردازیم.

معرفی انواع ساز دهنی

ساز دهنی با ظاهر ساده و کوچکش دارای انواع گوناگون است که هر کدام از آنها کاربرد خاصی دارند و در سبک های متفاوت استفاده می شوند. صدا در این سازها در اثر ارتعاش زبانه ای از جنس فلز ایجاد می شود که تنها یک سر آن به ساز متصل است. در اثر ارتعاش زبانه ها و با عبور جریان هوا می توان صدایی رسا و جذاب داشت.

ساز دهنی بر اساس نحوه تولید صدا به دو دسته تقسیم می شود.

سازدهنی تک زبانه: در سازدهنی های تک زبانه ای هر نتی که با عمل دم و بازدم به صدا درمی آید حاصل ارتعاش یک زبانه است.
سازدهنی دو زبانه: در این نوع ساز دهنی در هر سوراخ دو زبانه وجود دارد و هر سوراخ تنها با عمل دمش یا مکش به صدا در می آید.

بر اساس ساختار و ساختمان اولیه ساز انواع گوناگون ساز دهنی عبارتند از:

ساز دهنی کروماتیک ( سازدهنی تک زبانه)
سازدهنی دیاتونیک ( سازدهنی تک زبانه)
سازدهنی ترمولو ( سازدهنی دو زبانه)
سازدهنی اکتاو ( سازدهنی دو زبانه)
سازدهنی اکسترا
سازدهنی کورد
سازدهنی باس
سازدهنی اسلاید
سازدهنی با زبانه مضاعف

از هر کدام از این ساز ها در سبک های مختلف از جمله کلاسیک، پاپ، جاز، کانتری، راک، وسترن، فولیک و …. استفاده می شود.

کروماتیک: ساز دهنی کروماتیک دارای گستره وسیع تری از سبک های مختلف برای نوازندگی است. سازدهنی کروماتیک دارای ویندسیور و کلید اسلاید است که در سایر موارد دیده نمی شود. کروماتیک در واقع دارای یک میله فلزی به نام اسلاید است که باعث می شود تعداد نت های هر سوراخ از دو نت به چهار نت افزایش یابد. جریان هوا با فشردن اسلاید و جایجایی زبانه موجود در زیر لبه سازدهنی به سمت سوراخ هایی که در نیم پرده بالاتر کوک شدن نفوذ می کند و باعث اجرای نت های نیم پرده بالاتر می شوند. این ساز شامل سبک های فولک، جاز، پاپ و کلاسیک است.

دیاتونیک: سازدهنی دیاتونیک فاقد اسلاید است و سوراخ های ساز مانند نوع کروماتیک دو ردیفه نیستند. هر سوراخ فقط با حالت دمش و مکش هوا به صدا در می آید. از این ساز در سبک های وسترن، راک، بلوز و فولک استفاده می شود.

ترمولو: سازدهنی ترمولو، همانند سازدهنی دیاتونیک فاقد اسلاید است اما دارای ابعاد بزرگتری نسبت به نوع دیاتونیک است. در ترمولو برای هر نت موسیقی دو زبانه موجود است. این ساز برای نواختن به نفس زیادی احتیاج دارد.

کورد: این نوع ساز در شکل ها و اندازه های مختلف موجود است و با توجه به اینکه تمام نت ها را شامل می شود همانند سازدهنی کروماتیک است.

باس: این گروه از سازها با دمیدن بصدا در می آیند و مکش تاثیری در آن ندارد. این ساز بزرگ و سنگین است.

آموزش ارف در اصفهان

۰۹۱۳۱۰۷۲۰۸۵۰۹۱۲۹۳۴۴۹۶۴

۰۳۱-۳۴۴۸۵۹۳۴