کاپو چیست؟ و چگونه کار می کند؟

کاپو چیست؟ و چگونه کار می کند؟

این مقاله در مورد نحوه استفاده موثر از کاپو برای گیتار است. برای کسانی که علاقه مند به یادگیری گیتار هستند، بخش دوره ما را اینجا ببینید.

آموزش گیتار در اصفهان اگر تا به حال از کاپو استفاده نکرده اید، ممکن است یک چیز عجیب و مرموز به نظر برسد. حتی ممکن است فکر کنید که این نوعی دستگاه است که در یک شبکه خرید برای افرادی که می‌خواهند گیتار بزنند، اما به دنبال یک راه میانبر هستند فروخته می‌شود. خوب، نه، کاپو کاملاً قانونی است و در واقع ابزاری است که واقعاً می تواند به نواختن گیتار شما کمک کند. بیایید آن را تجزیه کنیم و درباره همه چیز بحث کنیم.

کاپو چیست؟ کاپو وسیله ای است که بر روی گیتار برای جابجایی شکل های آکورد به کلیدهای مختلف و اجازه می دهد تا اشکال آکورد سیم باز در چندین کلید اجرا شود.

آموزشگاه موسیقی در اصفهان

کاپو چیست و چگونه کار می کند؟

کاپو وسیله ای است که بر روی گردن گیتار بین دو فر قرار می گیرد تا طول سیم ها را کوتاه کند. طول سیم کوتاهتر نسبت به طول سیم بلندتر گام بیشتری دارد. کاپو گیتار را قادر می‌سازد تا هنگام استفاده از سیم‌های باز، کلیدهای بالاتر و نزدیک به حفره ی گیتار را بنوازد.

علاوه بر این، کاپو به گیتاریست این امکان را می‌دهد تا از آکوردهای معمولی موقعیت باز برای انتقال آهنگ به یک کلید دیگر بدون نیاز به آکوردهای نواری استفاده کند، که می‌تواند برای مدت طولانی نواختن آن دشوار باشد. نکته: کلمه کاپو یک کلمه ایتالیایی است که به معنای “سر” است. هنگامی که از کاپو استفاده می شود، به گیتار یک سر یا نقطه شروع جدید از نظر طول سیم داده می شود.

آیا استفاده از کاپو تقلب است؟

این یک تصور غلط رایج است. نه، استفاده از کاپو تقلب نیست. اینکه آیا از کاپو استفاده کنید یا از کاپو استفاده نکنید، بر اساس مناسب ترین آهنگ برای یک آهنگ خاص است. این ابزاری است که برای خدمت به یک هدف موسیقی استفاده می شود. شاید اگر قرار بود از آن برای جلوگیری از یادگیری آکوردهای بی بند استفاده شود، می‌توان گفت که تقلب است. خرید گیتار در اصفهان با این حال، نواختن و ایجاد موسیقی در نهایت بر اساس سطح مهارت قضاوت نمی شود، بلکه بر اساس زیبایی شناسی موسیقی است. به عبارت دیگر، جاده های زیادی وجود دارد که می توان برای دیدن طلوع خورشید زیبا در اقیانوس، از آنها استفاده کرد.

آیا گیتاریست های حرفه ای از کاپو استفاده می کنند؟

بسیاری از نوازندگان حرفه ای گیتار از کاپو استفاده می کنند. در واقع، بسیاری از آهنگ ها، به ویژه آهنگ های گیتار آکوستیک، با استفاده از کاپو پخش می شوند، به عنوان مثال. آتش و باران، ساخته جیمز تیر، هتل کالیفرنیا، توسط The Eagles، Here Comes The Sun، توسط The Beatles و غیره.

دو نوع کاپو

دو نوع اصلی از کاپوها با توجه به کاربرد مکانیکی آنها وجود دارد: قابل تنظیم و غیر قابل تنظیم. کاپوهای قابل تنظیم، بسته به محل قرارگیری کاپو در گردن، میزان کشش متفاوتی را بر روی سیم‌ها امکان‌پذیر می‌کنند، که به نوبه خود صدای بهتری را ممکن می‌سازد. از آنجا که ضخامت و عرض گردن می تواند در نقاط مختلف گردن متفاوت باشد، یک کاپو قابل تنظیم این تغییرات را در خود جای می دهد. چرا این مهم است؟ اگر تنش در برابر سیم‌های کاپو بیش از حد است، لحن صدای کاپو (مقاله ما را در اینجا در مورد چگونگی هماهنگ نگه داشتن گیتار خود با کاپو ببینید).

با این حال، یک کاپو قابل تنظیم را نمی توان به راحتی در طول یک آهنگ جابه جا کرد. بنابراین، اگر آهنگی نیاز به تغییر کلید دارد، یعنی انتقال کاپو به فرت متفاوت، یک کاپو غیر قابل تنظیم یا “تغییر سریع” ضروری است. یک کاپو قابل تنظیم از یک پیچ شست برای افزودن یا کاهش کشش برای از بین بردن رشته ها استفاده می کند. در حالی که یک کاپو غیر قابل تنظیم از مکانیزم فنری استفاده می کند که روی یک کشش از پیش تعیین شده تنظیم شده است.

سازهایی با کشش سیم کم، به عنوان مثال گیتارهای الکتریک و گیتارهای زهی نایلونی، با یک کاپو غیر قابل تنظیم بیشتر مستعد مشکلات آهنگسازی هستند. و برعکس، گیتارهای آکوستیک، با کشش سیم بالاتر، کمتر تحت تاثیر کاپوهای غیر قابل تنظیم قرار می گیرند. توجه: ایده خوبی است که هر دو نوع را داشته باشید، زیرا هر دو برای موقعیت های مختلف مفید هستند.

محل قرار دادن کاپو

عملکرد کاپو ایجاد طول رشته جدید با کوتاه کردن رشته است. کاپو سیم‌ها را در مقابل خرطوم انتخابی فشار می‌دهد، و به‌طور مؤثری از طنین‌دهی سیم‌ها توسط سیم‌ها قبل از کاپو جلوگیری می‌کند. برای بررسی اینکه آیا جای کاپو درست است: کاپو را بین دو فرت قرار دهید، هر سیم باز را بنوازید و به وضوح سیم گوش دهید. اگر وزوز رشته وجود دارد، کاپو را به سمت فرت بالاتر حرکت دهید.

از آنجایی که رشته‌های پایین ضخیم‌تر هستند و برای فشار دادن به فشار بیشتری نیاز دارند، اگر قرار دادن کاپو نادرست باشد، معمولاً وزوز می‌کنند. با این حال، هنگامی که کاپو مستقیماً در کنار فرت قرار می گیرد، می تواند با قرار گرفتن در مسیر، مانع دست چپ شود. بنابراین، حرکت کاپو به سمت چپ تا حد امکان، قبل از اینکه وزوز سیم رخ دهد، به دست شما فضای بیشتری برای مانور می دهد. این نیاز به آزمایش دارد.

چگونه یک کاپو قابل تنظیم تنظیم کنیم

به طور کلی، استفاده از یک کاپوی قابل تنظیم به ویژه در گیتارهای زهی برقی و نایلونی باعث ایجاد صدای بهتری می شود. هدف این است که از مقدار مناسبی از کشش برای لغو هر گونه وز وز استفاده کنید، اما نه کشش بیش از حد، که می تواند باعث شود سیم تند پخش شود. برای پیدا کردن این «نقطه شیرین»، با تنظیمی شروع کنید که روی گیتار نگه می‌دارد، اما صدای سیم خاموشی تولید می‌کند. سپس به آرامی کشش را افزایش دهید تا وزوز از بین برود. این مقدار بهینه تنش برای از بین بردن وزوز و کاهش مشکلات آهنگ صدا است. توجه: به دلیل تغییر در عرض و ضخامت گردن، با بالا یا پایین رفتن گردن، این تنظیم کمی متفاوت خواهد بود.

صداهای آکورد جایگزین

نواختن آکورد با کاپو صدای آکورد را تغییر می دهد که به نواختن آکورد شما تنوع می بخشد. به عنوان مثال، یک آکورد D را می توان در حالت باز (فرت های یک، دو و سه)، یا با استفاده از شکل C با کاپو در فرت دوم نواخت. این باعث تغییر موقعیت نت های آکورد نسبت به سیم ها می شود. همچنین تغییر خواهد کرد که کدام نت ها در آکورد دو برابر شده اند.

به عنوان مثال، در یک آکورد با موقعیت باز، نت D دو برابر می شود که ریشه آکورد است. وقتی از شکل C برای نواختن آکورد D استفاده می شود، با کاپو روی فرت دو، F# یا یک سوم آکورد دو برابر می شود. این دو آکورد D با صدای مجزا ایجاد می کند. این نه تنها برای ایجاد تنوع در نوازندگی انفرادی مفید است، بلکه می‌تواند بافت‌های هارمونیک منحصربه‌فردی ایجاد کند زمانی که دو گیتار در حال نواختن آکورد یکسانی هستند، به عنوان مثال. گیتار یکی آکورد پیشرفت را در موقعیت اول می نوازد. در حالی که گیتار دو با استفاده از کاپو و اشکال آکورد متفاوت، همان پیشروی آکورد را می نوازد.

صدای رشته را با کلیدهای مختلف باز کنید

استفاده از کاپو برای حفظ صدای سیم باز گیتار به خصوص هنگام بداهه نوازی بسیار مفید است. مقیاس پنتاتونیک Em در موقعیت اول یک صدای نمادین است، به عنوان مثال. ای کاش اینجا بودی به صورت انفرادی. این صدا نتیجه نواختن سیم های بنددار و باز با هم است. برای ایجاد همین افکت در کلیدهای دیگر،

یک دیدگاه بگذارید