چگونه گیتار را تمیز کنیم؟

چگونه گیتار را تمیز کنیم؟

تمیز کردن معمولا کار کسل کننده‌ای است. نظافت منزل ،شستن ظروف و … هیچ لذتی برای شما ندارند؛ ولی اگر نوازنده هستید و می‌خواهید سازتان به خوبی برای شما کار کند، باید آن را تمیز کنید.

چگونه گیتار را تمیز کنیم؟

شستن دستها: این اقدام بسیار مهمی است.
جدا کردن سیم های گیتار: جدا کردن سیم های گیتار، باعث راحت تر تمیز کردن بدنه و فینگر بورد ساز می‌شود. آموزش گیتار در اصفهان
تمیز کردن فینگر برد ساز: برای پاک کردن کثیفی ها و آلودگی های روی فینگربرد های ساخته شده از چوب ( Pau Ferro ) اِبونی ( Ebony ) یا آبنوس و رُزوود (Rosewood)، ازپارچه ای نرم و ” روغن لیمو مخصوص گیتار” استفاده کنید که درادامه کامل توضیح خواهیم داد .
پولیش کردن بدنه گیتار: برای پاک کردن کثیفی ها و آلودگی های روی بدنه گیتار بایستی ازپارچه ای نرم و ” پولیش تمیز کننده مخصوص گیتار” استفاده کنید که درادامه کامل توضیح خواهیم داد .

تمیز کردن بخش های فلزی گیتار: برای پاک کردن گرد و غبار قطعات فلزی گیتار، از پارچه نرم و لطیف و مقدار خیلی کمی پولیش مخصوص استفاده کنید .

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن گیتار :

دستمال نرم
مسواک
پولیش بدنه مخصوص گیتار
روغن لیمو مخصوص فرت برد ( دسته ) گیتار

بهترین استاد گیتار خانم و آقا در اصفهان

نحوه تمیز کردن بدنه گیتار

قبل از اینکه شروع به تمیز کردن گیتار کنید ، بهتر است سیم‌های گیتار را در بیاورید تا کارها را راحت‌ تر انجام دهید .

گیتار را در موقعیت درست قرار دهید :

در هنگام تمیز کردن سیم گیتار باید دستان شما آزاد باشد ، بنابراین گیتار را به پشت بخوابانید و اینکه حواستان باشد که سر گیتار را روی میز نگذارید و چیزی زیر آن بگذارید تا مقداری بالا بی آید .

باز کردن سیم‌های گیتار مهم است ، زیرا محصولات پاک‌کننده نباید به سیم‌ها بخورند و سیم‌ها باید بدون چربی ، رطوبت و پولیش باشند .

گیتار را به آرامی بخوابانید و بدنه ، پشت و کناره‌های آن را ابتدا با دستمال نرم و خشک تمیز کنید . حواستان باشد به‌ محض کثیف شدن دستمال آن را تمیز کرده یا تعویض کنید تا کثیفی را گسترش ندهد .

اگر بعضی از کثیفی‌ها به‌ سادگی پاک نشدند ، روی دستمال ” اسپری تمیز کننده گیتار بزنید ” ، سپس با دستمال روی آن را تمیز کنید .

مشاهده انواع تمیز کننده و پولیش مخصوص بدنه گیتار
نحوه تمیز کردن دسته و فرت برد گیتار

این قسمتی است که سیم‌های گیتار در آنجا قرار می‌گیرند ، فرت برد فقط باید سالی حداقل ۱ تا ۲ بار تمیز شود ، بنابراین چربی طبیعی و رطوبت دستان شما که روی گیتار می‌ماند را باید پاک‌ کنید .

با کمک روغن لیمو مخصوص دسته گیتار و پارچه ای نرم به‌ آرامی کثیفی و جرم‌های روی فرت برد را تمیز کنید .

درزمانی که گیتار را می‌خواهید تمیز کنید ، مطمئن شوید که پارچه تمیز و عاری از هر گونه گردو غبار و کثیفی باشد .

نحوه تمیز کردن سیم گیتار

برای تمیز کردن سیم گیتار مراحل زیر را می توانید انجام دهید:

وسایل لازم : ابتدا باید از یک دستمال نرم و خشک استفاده کنید .

شما می‌توانید از هر دستمالی استفاده کنید ، فقط آن دستمال باید نرم ، تمیز و خشک باشد . اسپری تمیزکننده را روی دستمال اسپری کنید و سپس سیم گیتار را تمیز کنید و از اسپری کردن روی سیم گیتار به‌ صورت مستقیم اجتناب کنید .

قرار دادن درست دستمال : بعد از مرطوب کردن دستمال با اسپری مخصوص ، نصف دستمال را زیر سیم‌ها در قسمت سر گیتار قرار دهید و نیمه دیگر دستمال را روی سیم‌ها بگذارید تا هر دو طرف سیم‌های را پوشش دهد .

احتمالاً متوجه خواهید شد که رنگ سیم‌ها مقداری تغییر می‌کند که نشانه تمیز شدن آن‌هاست .

نحوه تمیز کردن خرک پایینی گیتار :

همانطور که میدانید ، خرک پایینی روی بدنه گیتار قرار دارد ، دقیقاً زیر حفره صدای گیتار که سیم‌ها روی آن بسته می‌شوند . برای تمیز کردن آن مانند روشی که برای تمیز کردن بدنه استفاده کردید آن را تمیز کنید ، در صورت برخورد با لک‌ها و کثیفی‌های سمج می‌توانید از مسواک برای از بین بردن آن‌ها استفاده کنید .

در صورت عدم استفاده از گیتار آن را در کیف بگذارید

برای تمیز ماندن و محافظت از گیتار، بهتر است از کیف گیتار استفاده کنید. گاهی از گیتار صدای نویز به هنگام استفاده از پیکاپ سلکتور یا ناب ولوم گیتار، به گوش می‌رسد که در بیشتر مواقع به دلیل نفوذ گرد و غبار به داخل سیستم الکترونیکی ساز است . برای حل این مشکل بهتر است که باز کردن درپوش محفظه پشت گیتار و خارج کردن گرد و غبار با کمک باد فشار قوی انجام شود. بنابراین بهتر است که ساز را درون کیف گیتار نگهداری کنید (چه هارد کیس باشد چه سافت کیس) تا از نفوذ گرد و غبار به داخل آن جلوگیری کند.

انواع کیف گیتار

کیف های گیتار به 2 نوع تقسیم بندی می شوند:

کیف های دارای بدنه سخت یا هاردکیس(Hard Case)
کیف های ابری دارای بدنه نرم یا سافت کیس(Soft Case)

که هر دو برای شرایط مختلف مورد نیاز است. بنابراین توصیه می کنیم هر دو نوع کیف گیتار را در اختیار داشته باشید.

کیف گیتار از نوع هارد کیس

برای محافظت ساز در مقابل عوامل محیطی، هارد کیس ، مناسب ترین انتخاب است. کیف های هارد کیس ساختاری محکم و دیواره ضخیم و قفل های با کیفیتی دارند که باعث آسان تر شدن جابجایی گیتار می شوند. ولی این هارد کیس ها معایبی هم دارند , از جمله اینکه وزن بالایی دارند و سایز آنها بزرگ است.

کیف گیتار از نوع سافت کیس

از مزایای این کیف ها ، می توان به وزن کم آنها و قابل حمل بودن آنها بر روی شانه ها و قرار گرفتن در فضاهای کوچک، اشاره کرد. اما کیف های سافت کیس نیز مانند هارد کیس دارای معایبی می باشند از جمله این که در مقایسه با هارد کیس ها قدرت بسیار کمتری در برابر عوامل خارجی دارند.

بنابراین بهتر است با توجه به شرایط خود، از یک یا هر دوی این کیف ها برای سازتان استفاده کنید.
حمل و نقل هوایی گیتار
مراقبت و نگهداری از سیم گیتار

برای مراقبت از سیم گیتار و افزایش طول عمر آن بهتر است موارد زیر را رعایت کنید:

برخی از کمپانی‌ها سیم پوشش محافظی را برای افزایش طول عمر سیم در نظر می‌گیرند. در نتیجه طول عمر سیم، ۳ تا ۵ برابر می‌شود.
تمیز کردن فرت برد : بعد از هر بار استفاده از گیتار ،برای نگهداری و محافظت از سیم گیتار باید آن را با پارچه نرم و تمیز پاک کنید. زیرا آلودگی و کثیفی فرت برد باعث از بین رفتن سیم‌های نو می شود.پیش از جا انداختن سیم های جدید ساز گیتار، باید کثیفی های فرت برد را تمیز کنید.
نگهداری و محافظت گیتار در برابر رطوبت و گرد و خاک : گیتار را همیشه در کیف خودش نگه دارید تا مانع از رسیدن گرد و غبار به آن شده و موجب آسیب دیدن سیم ها نشود.
حرفه‌ای بودن نوازنده : وقتی هنوز شما مبتدی هستید، ممکن است فشار بیشتری به هنگام نواختن ساز گیتار به آن وارد کنید ، اما پس از مدتی که حرفه ای تر شوید با فشار کمتری می توانید نت های خود را بنوازید. فشار زیاد روی سیم ها موجب کاهش طول عمر سیم های گیتار می شود.
کمتر استفاده کردن از برخی از تکنیک ها : هنگام استفاده از تکنیک bending ، روی سیم های گیتار فشار زیادی وارد شده و باعث آسیب دیدن ساختار داخلی سیم ها و کم شدن طول عمر آنها می‌شود.پس از این تکنیک تا جای ممکن کمتر استفاده کنید.
تاثیر سوهان زدن ناخن ها بر روی سیم های گیتار : ناخن های نامرتب و ناصاف باعث ساییده شدن ساختار بیرونی سیم‌ها شده و طول عمر آنها را کاهش می دهد.بنابراین باید همیشه ناخن های تان کاملاً مرتب باشد و آنها را به صورت گرد سوهان بزنید.
تکیه ندادن گیتار به دیوار و مبل : گیتار باید رو به بالا روی زمین قرار بگیرد که این امر باعث کاهش فشار روی سیم ها و نیز ساییدگی می‌شود. هرگز ساز گیتارتان را به مبل یا دیوار تکیه ندهید زیرا در این حالت ممکن است گیتار روی زمین افتاده و بدنه گیتار و سیم های آن دچار آسیب شوند.

نتیجه گیری

داشتن یک ساز تمیز، ظاهر بهتری دارد و حس خوبی در هنگام نواختن ساز گیتار به شما منتقل می کند. برای افزایش طول عمر ساز گیتارتان، باید آن را تمیز نگه دارید.این کار باعث کمتر شدن لزوم تعویض قطعات گران‌ قیمت ساز می شود.

یک دیدگاه بگذارید