پیانو چه آکورد هایی دارد؟

پیانو چه آکورد هایی دارد؟

اکورد ها معمولا به چند دسته تقسیم میشوند، در این مقاله می خواهیم آکورد های ساده پیانو، که آکورد های سه گانه یا تریاد نام دارند را به شما آموزش دهیم. آموزش پیانو در اصفهان

آکورد های ساده پیانو

آکورد، به ترکیب سه (یا بیشتر) نوت در موسیقی می گویند که همزمان نواخته میشوند، و آکورد های سه گانه آکورد هایی هستند که فقط از سه نوت تشکیل شده اند.

آکورد ماژورآکورد c

برای مثال، آکورد C یا دو ماژور، از نوت های C و E و G تشکیل شده اند. این شکل را میتوانید با فشردن انگشت شست، انگشت وسط، و انگشت کوچک روی کلید های مشخص شده بنوازید.

بعد از این که درست کردن این شکل را با دست خود آموختید، برای نواختن آکورد های دیگر، فقط کافی است این شکل را با دستتان روی پیانو بالا و پایین کنید.

یادگیری موسیقی همواره مورد علاقه هنر دوستان بوده است. آموزش تخصصی و خصوصی پیانو در اصفهان در آموزشگاه موسیقی اصفهان با بهترین اساتید و هزینه و قیمت مناسب در خدمت هنرجویان عزیز می باشد تدریس خصوصی ..

همانطور که مشاهده کردید، پایین ترین (بم ترین) نوت در آکورد C، خود C هست، که به آن نوت پایه می گویند، نوت دومی و سومی، فقط فاصله مشخصی از نوت پایه دارند.

فاصله در موسیقی چیست؟

به میزان تفاوت فرکانس و زیر و بمی بین دو نوت در موسیقی فاصله میگویند.

برای یادگیری آموزش سنتور در اصفهان کلیک کنید.

برای مثال در آکوردی که شما نواختید، فاصله بین نوت C و E دو پرده است (هر کلاویکل سفید یک پرده، و هر کلاویکل سیاه نیم پرده)

همین طور فاصله بین نوت E و G یک و نیم پرده است.

برای درست کردن هر آکورد ماژور روی هر نقطه پیانو، کافیست نوت پایه خود را انتخاب کنید، سپس فواصل دو نوت بعدی را رعایت کنید.

آکورد مینورآکورد cm

برای نواختن آکورد Cm یا دو مینور، تنها فاصله نوت E تغییر میکند، که به جای 2 پرده، حالا 1.5 پرده با نوت پایه فاصله دارد.

آکورد کاسته یا diminishedآکورد c dim

در آکورد های کاسته، فاصله سوم و پنجم هر دو 1.5 پرده است.

آکورد افزوده یا augmentedآکورد c aug

در آکورد های افزوده، فاصله پرده سوم و پنجم، هر دو 2 پرده است.

سوالات متداول
چگونه آکوردهای پیانو را بخوانم و بنوازم؟

برای یادگیری خواندن و نواختن آکوردهای پیانو، می‌توانید از نکات زیر استفاده کنید:

آشنایی با نت‌های کلیدهای پیانو و فاصله‌های بین آنها
تمرین شناسایی سریع آکوردها با استفاده از نمودارهای آکورد
تمرین نواختن آکوردها با استفاده از تمرینات و آهنگ‌های ساده
استفاده از استراتژی‌هایی مانند نامگذاری نت‌ها و تمرین فواصل برای حفظ آکوردها

چه مدت زمان لازم است تا آکوردهای پیانوی مبتدی را یاد بگیرم؟

زمان لازم برای یادگیری و تسلط بر آکوردهای پیانوی مبتدی از فرد به فرد متفاوت است. با تمرین مداوم و پیگیری، می‌توانید در مدت زمان کوتاهی این آکوردها را فرا بگیرید. مهم است که صبور باشید و به طور منظم تمرین کنید تا به نتایج مطلوب برسید.

آکورد های پرکاربرد در موسیقی ایرانی کدامند؟

آکوردهای پرکاربرد در موسیقی ایرانی شامل آکوردهای مختلفی است که در آهنگ‌های پاپ و سنتی ایرانی استفاده می‌شوند. این آکوردها شامل آکوردهای معمول موسیقی غربی و همچنین آکوردهایی با تأثیرات موسیقی خاورمیانه می‌باشند. به دلیل تنوع وسیع موسیقی ایرانی، آکوردهای مورد استفاده ممکن است متنوع باشند. از جمله آکوردهای معمول می‌توان به C major، D major، E major، F major، G major، A major و B major اشاره کرد. همچنین آکوردهای C minor، D minor، E minor، F minor، G minor و A minor نیز در موسیقی ایرانی کاربرد دارند.

کلام آخر

با تلاش و تمرین مداوم، شما می‌توانید به صورت حرفه‌ای آکوردهای پیانو را بنوازید و از این ساز زیبا لذت ببرید. هر چند این یک آغاز است، اما این انگیزه دهنده است که به موسیقی و پیانو علاقه‌مند شوید و مسیر خود را در این عرصه پیش بگیرید. با گذراندن زمان و تمرین مداوم، شما می‌توانید به عنوان یک نوازنده پیانو حرفه‌ای به اهداف خود دست یابید.

یک دیدگاه بگذارید