نکات مهم برای خرید آمپی فایرهای گیتار

نکات مهم برای خرید آمپی فایرهای گیتار

آمپلی فایر گیتار، دستگاهی الکترونیکی است که وظیفه آن تبدیل سیگنال ضعیف تولید شده توسط پیکاپ های گیتار به صدایی پر قدرت ، می باشد. بلندگوهایی که داخل جعبه چوبی آمپلی فایر هستند، این صدا را تولید می کنند. آموزش گیتار الکتریک در اصفهان برای گیتار های الکتریک، آکوستیک و باس از آمپلی فایر گیتار استفاده می شود.

آن چه در این مقاله می خوانیم:

انواع آمپلی فایر گیتار
معرفی برندهای تولید کننده آمپلی فایر گیتار
نکات لازم برای خرید آمپلی فایر گیتار الکتریک
قیمت آمپلی‌فایر گیتار الکتریک

انواع آمپلی فایر گیتار

Solid State – Analog : در این آمپلی فایر های گیتار در پری آمپ و پاور آمپ ، از ترانزیستور استفاده می شود. این آمپ ها با دوام هستند، به راحتی می توان از آنها نگهداری کرد و به ندرت احتیاج به تعمیر دارند. این نوع از آمپلی فایر ها ، صدای clean بسیار تمیزی داشته و هم چنین صدای Distortion خوبی ایجاد می کنند.این نوع از آمپلی فایر ها برای افرادی که دنبال امپ با دوام و مطمئن هستند ، بسیار مناسب است. این امپ ها در سایزهای کوچک برای تمرین با قیمت پایین هم تولید می شوند.

برای خرید گیتار در اصفهان کلیک کنید.

Tube : نوازندگانی که به صدای گرم و توپر و دیستورشن های زنده علاقه دارند، از این نوع آمپلی فایر گیتار استفاده می کنند. آمپ های tube، نسبت به نمونه های هم توان سالید ، صدای قوی تری داشته و هم چنین صدای آنها زنده تر و خاص تر خواهد بود. اکثر این نوع از امپ ها، کانال های مجزای Dist و clean دارند. تیوب این نوع آمپلی فایر ها ، بعد از مدتی خراب می شوند و باید عوض شوند.

آمپلی فایر گیتار مدل tube

Modeling –Digital : این نوع از آمپلی فایر ها از سیستم های کامپیوتری شبیه سازی برای تولید صدا استفاده می کنند. این آمپ ها ، می توانند صداهای متنوع آمپ های دیگر را در خود ذخیره کرده و این صداها را بر روی صدای گیتار قرار بدهند. یکی دیگر از مزایای این آمپ ها، قابلیت برنامه ریزی شدن آنهاست.برخی از آنها، خروجی دیجیتال دارند که به شما کمک می کنند تا آن ها را مستقیما به سیستم کامپیوتر و یا هر سیستم دیگری وصل کنید.

امپ گیتار مدل Modeling –Digital

Hybrid : در آمپلی فایر های هیبریدی از ترکیب دو نوع سیستم Solid State و Tube استفاده می شود. در آمپ های هیبریدی از تیوب ، به عنوان پری آمپ و در قسمت پاور آمپ از مدارهای سالید استفاده می کنند. مدارهای سالید باعث می شوند که شما از صدای گرم تیوب ها لذت ببرید در حالی که در این حالت در قسمت پاور آمپ از تیوب استفاده نکرده‌اید.

معرفی برندهای تولید کننده آمپلی فایر گیتار

برند مارشال ( MARSHALL ) :

مارشال، از بهترین برندهای آمپلی فایر گیتار الکتریک است.در سال هایی که موسیقی راک اند رول در آمریکا و انگلیس رواج داشت، مارشال در اکثر استیج های بزرگ آن زمان دیده می شد. برند مارشال در حال حاضر، مدل های مختلف آمپلی فایرهای تیوب در دنیا را تولید می کند و بسیاری از نوازندگان طرفدار این برند هستند. برخی از نوازندگان معروفی که از محصولات مارشال استفاده می کنند عبارتند از : جو ساتریانی ،اسلش، پاول گیلبرت، اینگوی مالمستین و جو باناماسا.

برند فندر ( Fender ) :

فندر در ابتدا تعمیرکار رادیو و لوازم الکترونیکی بوده و سپس شروع به طراحی آمپ و ساز گیتار کرده است . به همین دلیل شرکت فندر، از بهترین برندهای آمپلی فایر گیتار الکتریک می باشد. فندر مدل های مختلف آمپلی فایر گیتار را به بازار عرضه کرد. این آمپلی فایرها را اکثر نوازندگان معروف آن دوران می پسندیدند و در حال حاضر برای سبک های مدرن و کلاسیک هم محصولات متنوعی دارند.نوازندگان معروف این کمپانی شامل جو والش، اریک کلاپتون و جرج بنسون هستند.

برند وکس (vox):

یکی از بهترین برندهای آمپلی فایر گیتار الکتریک در سبک های بلوز ، کانتری و کلاسیک ، برند وکس می باشد که در بین نوازندگان علاقه مند به این سبک ها ، برندی مشهور می باشد. نام این آمپلی فایر برای نوازندگان گیتار الکتریک جالب توجه بود. این شرکت در دهه ۶۰ دو مدل از این برند ، تولید کرد که مورد توجه نوازندگان راک و راک اند رول بود. مدل اول AC15 و مدل دوم AC30 بود. گروه Queen اکثر آهنگ های خود را با مدل AC30 رکورد کردند. صدای این دو مدل ، صدایی منحصر به فرد است که در موسیقی بلوز و راک کاربرد بسیاری داشته است.

نکات لازم برای خرید آمپلی فایر گیتار الکتریک:

در هنگام خرید گیتار خود را هم به فروشگاه ببرید:

اگر یک آمپلی فایر بخرید، بدون اینکه آن را با ساز خود تست کرده باشید ، ممکن است شما را دچار مشکل کند . حتی اگر حدس می زنید که فروشگاه گیتار ممکن است سازی مشابه ساز شما داشته باشد ، باز هم بهتر است سازتان را به فروشگاه ببرید تا بتوانید آمپلی فایر را با آن تست کنید. اگر امپ را با گیتار دیگری تست کنید ممکن است به شما صدای واضح و دیستورشن بدهد و بعد که شروع به نواختن با گیتار خود می کنید از صدای آن خوشتان نیاید.

چه نوع امپی مورد نیاز شماست؟

البته که آمپلی فایر های Tube بی رقیب هستند، اما شما می توانید با هزینه های کمتر آمپ های Solid State و یا Digital را تهیه کنید. بهتر است از فروشنده بخواهید تا جای آمپ سالید و تیوب را عوض کند و سپس متوجه می شوید که فرق بین صدای آنها را تشخیص می دهید یا خیر. کمپانی Preavey این آزمایش را در یکی از فستیوال های Namm انجام داد و اکثر افراد نتوانستند تفاوت صدای این دو آمپ را با همدیگر تشخیص دهند. اما عده ای از موزیسین های حرفه ای ، به استفاده از صدای اصیل Tube اعتقاد دارند.

سایز امپ اهمیت زیادی دارد:

برای تمرین کردن در خانه، آمپلی فایر ۱۰۰ وات برای افراد دیگر خانواده و همسایه ها ایجاد مزاحمت می کند. اگر با یک گروه که نوازنده درامز دارد هم با یک آمپ ۱۰ وات تمرین کنید، این تمرین به درد نمی خورد. پس حتما باید به نیازتان توجه کنید. اگر با گروهتان در استودیو ساز می زنید ، به یک آمپ ۳۰ وات نیاز دارید. برخی اوقات برای ضبط در استودیو ، آمپ های کوچک، کاربردی و خوش صدا هستند.

قیمت آمپلی‌فایر گیتار الکتریک

برای خرید آمپلی فایرهای گیتار الکتریک باید چندین میلیون هزینه کنید. شما با توجه به نیازتان می توانید از آمپلی فایر با قیمت مناسب استفاده کنید. البته حتما به برند آمپلی فایر در هنگام خرید توجه کنید.

یک دیدگاه بگذارید