موسیقی تلفیقی چیست؟

موسیقی تلفیقی چیست؟

در هر نقطه ای از این کره ی خاکی، گونه ای موسیقی وجود دارد که به تاریخ آن منطقه بازگشته و یا توسط مردم آن دیار ابداع شده است؛ اکثر این موسیقی ها همچنان در موقعیت محلّی و بومی خود باقی مانده اند ولی برخی از آنها به موقعیت جهانی دست پیدا کرده و در تمامی نقاط جهان از آن سبک ها استقبال میشود.

از اواسط قرن ۱۹ میلادی، ایده ای مطرح شد که با ترکیب سبک های مختلف موسیقی با یکدیگر، یک سبک موسیقی جدید خلق شود و این ایده عملی شد که امروزه با نام ” موسیقی تلفیقی ” در جهان مشهور است و بسیار مورد توجه مردم در سراسر دنیا شده است. آموزش فن بیان در اصفهان در ادامه قصد داریم بیشتر با این سبک از موسیقی آشنا شویم و نسبت به کلّیت آن، شناخت جامعی کسب کنیم.

موسیقی تلفیقی

همانطور که از نام آن واضح و مشخص است، ژانر تلفیقی به نوعی از موسیقی گفته میشود که حاصل ادغام و ترکیب سبک های مختلف موسیقی است و از تلفیق این سبک ها، نوع جدیدی پیدایش میشود که آن را زیرمجموعه ی این سبک موسیقی در نظر میگیرند.

این تلفیق از قرارگیری سازهای هر سبک کنار یکدیگر شروع میشود و در ادامه به ترکیب ریشه ها و ساختار دو یا چند سبک موسیقایی انجام میگردد. این سبک موسیقی با توجه به شکل و شمایلی که دارد و موسیقی هایی که از آن سرچشمه گرفته شده است، میتوانند بسیار پرطرفدار باشند و یا اینکه مخاطبان خاصی آن را دنبال کنند.

برای یادگیری آموزش سنتور در اصفهان کلیک کنید.

تاریخچه موسیقی تلفیقی

سبک و ژانر تلفیقی برای اولین بار در اواسط قرن ۱۹ میلادی (بین سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰) مطرح شد که به آن ” موسیقی فیوژن ” نیز میگفتند؛ در واقع نام ابتدایی آن فیوژن بود و کلمه ی تلفیقی ترجمه شده ی همین عبارت میباشد. در آن زمان موزیسین های سبک جاز با ترکیب کردن این سبک با سبک های دیگر مانند راک و بلوز، پایه گذار سبک موسیقی فیوژن در جهان شدند.

ترکیب جاز و راک در قرن ۱۹ میلادی و پایه گذاری سبک فیوژن و یا همان تلفیقی، موجب شد که موزیسین های مناطق مختلف جهان به فکر ادغام سبک های دیگر موسیقی با یکدیگر کنند که اینکار باعث گستردگی این ژانر شده است.

انواع موسیقی تلفیقی

سبک تلفیقی یا همان فیوژن در ابتدا صرفاً ترکیب موسیقی جاز و راک بود ولی امروزه، هر ترکیب ریشه گرفته شده از چندین سبک مختلف را موسیقی فیوژن نامگذاری میکنند.

در سبک تلفیقی و ادغام سبک های مختلف، هیچ محدودیتی وجود ندارد؛ هر موزیسینی میتواند با ترکیب ریشه های دو سبک موسیقی مختلف مانند موسیقی اصیل ایرانی و موسیقی راک با یکدیگر، یک نوای جدید ایجاد کرده و آن را زیرمجموعه ی موسیقی فیوژن قرار دهد. موسیقی های پاپ راک و پاپ کلاسیک از جمله مشهورترین و محبوب ترین موسیقیهای تلفیقی در ایران و جهان به حساب می آیند.

موسیقی تلفیقی در ایران

سبک تلفیقی در ایران برای اولین بار به دست ” عباس مهرپویا ” از موزیسین های به نام ایرانی پایه گذاری شد؛ ایشان با ترکیب موسیقی پاپ و موسیقی اصیل ایرانی، سبک ” پاپ ایرانی ” را ایجاد کرد که در آن زمان با استقبال قابل توجهی مواجه شد که همین امر موجب ماندگاری این سبک موسیقی در ایران و گسترش آن به شکل های مختلف شده است.

در ادامه، گروه موسیقی اوهام با ترکیب موسیقی اصیل ایرانی و موسیقی راک، سبک راک ایرانی را به وجود آوردند که این سبک نیز میان ایرانیان مورد استقبال قرار گرفت. با توجه به گستردگی این سبک و محبوبیت آن در ایران، به طور رسمی و در سال ۱۳۹۰، بخش موسیقی تلفیقی به جشنواره ی موسیقی فجر اضافه شد.

نکات پایانی

از جمله گروه های موسیقی مشهور در این سبک، میتوان به گروه Muse اشاره کرد که سبک های مختلف موسیقی با موسیقی الکترونیک ترکیب کرده و سبک جدیدی را ارائه میکند.
از گروه های موسیقی مشهور فیوژن در ایران نیز میتوان به گروه پالت، چارتار، دنگ شو، داماهی، دال و… اشاره کرد. حامد نیک پی، محسن نامجو و محمد معتمدی نیز از جمله خوانندگان مشهور و محبوب در سبک تلفیقی میباشند.

یک دیدگاه بگذارید