آموزش نحوه ی صحیح رفتن ویولن و آرشه

آموزش نحوه ی صحیح رفتن ویولن و آرشه

آوای ویولون یکی از زیباترین و بی نظیرترین سازهای موجود می باشد.اصل کلمه ی ویولون از سازهای زهداری چون ویولا یا ویولون سل برگرفته شده است. کلاس ویولن در اصفهان به عنوان یک ویولونیست مبتدی، ممکن است متوجه این موضوع شده باشید که کنترل کردن درست آرشه بر روی تارها به هیچ عنوان کار آسانی نمی باشد، و بعد از تمرینات این امکان وجود دارد که دست شما به شدت درد بگیرد، یا اینکه صدایی که از ویولون ایجاد می کنید در ابتدای آموزش ویولن ممکن است زیاد درست به نظر نرسد.

اگر می خواهید در نواختن ویولن بهتر شوید، باید بصورت کامل و اصولی تمرینات خود را شروع کنید، برای اینکار نیز لازم است به یک آموزشگاه حرفه ای موسیقی مانند آموزشگاه موسیقی رادفر مراجعه کنید. نحوه ی صحیح گرفتن ویولن و آرشه باعث بهبود فوری نواختن شما می گردد و از سفت و دردناک شدن دست، مچ و انگشتان بعد از تمرین جلوگیری می کند.
آموزش ویولن در آموزشگاه موسیقی رادفر

پس از دانستن اهمیت نحوه ی صحیح گرفتن ویولن و آرشه در نواختن ویولون، در ادامه قصد داریم تا روش صحیح انجام این کار را به صورت گام به گام به شما بیاموزیم:

ابتدا نگاهی به تعدادی از تصاویر با هم بیندازیم تا نحوه ی صحیح گرفتن ویولن و آرشه را به شما نشان دهیم.

مراحل صحیح در دست گرفتن کمان یا آرشه:

این تصویر اول نمایی از جلو نحوه ی صحیح گرفتن ویولن و آرشه را نشان می دهد. توجه داشته باشید که انگشت کوچک کمی حالت خم شدن به خود گرفته و باقی انگشتان هم از یکدیگر فاصله دارند، انگشت میانی نیز انگشت شست را پنهان می کند.

اگر از نیمرخ به کمانه یا آرشه نگاه کنید، می بینید که انگشت شست کمی خم شده است. همچنین می توانید انگشت کوچک را هم خم کنید. دست و بازو نیز باید با یکدیگر یک خط تشکیل دهند.

برای یادگیری آموزش دف در اصفهان کلیک کنید.

اگر از پایین به آرشه نگاه کنیم، می بینیم که انگشت شست نه تنها کمی خم شده است، بلکه بند انگشت کمی به سمت راست آن متمایل گشته است.

توجه کنید که چگونه انگشتان دست پایین و در راستای یکدیگر قرار دارند. شما می توانید انگشتان دستتان را به صورت موازی با آرشه و فقط کمی بالاتر از چوب آن تصور کنید. همچنین، در اینجا دوباره می توانید ببینید که کاملا صاف است و هیچ خمیدگی در مچ دست دیده نمی شود.

آموزش های گام به گامی که به شما داده شد دقیقا همان شیوه ای است که یک ویلونیست برای نگه داشتن آرشه بکار می برد. بند انگشتان تقریبا موازی با آرشه هستند، و می توانید به وضوح در عکس ببینید که انگشتان چگونه فاصله یکسانی را با یکدیگر حفظ می کنند.البته یادگیری ویولن بصورت خودآموزی امری تقریبا دشوار محسوب می شود و برای یادگیری هرچه بهتر و حرفه ای تر باید به آموزشگاه موسیقی مراجعه کنید، آموزشگاه موسیقی رادفر می تواند به شما کمک کند تا مانند یک حرفه ای بنوازید.

مراحل صحیح در دست گرفتن ویولون:

نگه داشتن ویولون به طرز اشتباه می تواند باعث خفه شدن صدای سازتان گردن و همچنین باعث می‌شود که نتوانید فنون پیشرفته را به صورتی ماهرانه با ویولن اجرا کنید، همچنین باعث لغزش ویولون شما در هنگام نواختن می گردد.

یک نوازنده ویولن باید بتواند از دست، چانه، فک، استخوان گردن(ترقوه) و شانه خود به درستی استفاده کند تا بتواند ویولن را متعادل و صحیح نگه دارد. در ادامه با آموزشی گام به گام شیوه ی صحیح و نحوه ی صحیح گرفتن ویولن را به شما می آموزیم:

در وضعیت صحیح قرار گرفتن:

1.روی یک صندلی که پشت صافی دارد بنشینید یا حتی می توانید صاف بایستید. فرقی نمی کند که بنشینید یا بایستید، اما مهم است که چنبره نزده و صاف بنشینید یا بایستید.

2.از تنبلی دست بردارید زیرا در نواختن ویولن سستی باعث کاهش سرعت و در نهایت درد پس از تمرین می شود. هنگام نشستن، هر دو پا باید روی زمین صاف و با همان موقعیتی قرار بگیرند که انگار ایستاده اید.

3.اگردر حالت ایستاده قرار دارید، پاها را در فاصله ای راحت از یکدیگر قرار دهید. فاصله آنها باید کمی از فاصله عرض شانه بیشتر باشد، و پای چپ شما باید کمی جلوتر از پای راستتان باشد. وزن خود بطور مساوی بین دو پا تقسیم کنید. البته هنگام حرکت برای نواختن ممکن است لازم شود که وزن را بین پاها تغییر دهید

موضع گیری ویولون:

1.ویولن را به درستی روی گردن و شانه خود قرار دهید. شما باید انتهای پهن تر ویولن را روی یقه سمت چپ خود قرار دهید و گردنه ی ویولون به سمت بیرون باشد. باید در یک موقعیت نسبتاً راحت قرار گیرید.

2.چانه خود را بر روی بدنه ویولن (chinrest) قرار دهید. سر را به سمت پایین بیاورید تا جایی که به بدنه ویولون (chinrest) برسد. این کار ممکن است کمی سخت تر باشد، اما شما نباید خود را بیش از حد تحت فشار قرار دهید. چانه شما فقط باید بیفتد، نه که کشیده شود.

3.زاویه درستی به سر خود دهید. اکنون که چانه شما روی قسمتی از بدنه ویلوون بنام (Chin rest) قرار دارد، سر خود را کمی به سمت چپ زاویه دهید تا در فاصله 90 درجه از ویولون قرار بگیرید. در ادامه باید سر خود را به گونه ای زاویه دهید که (Chin rest) یا استراحتگاه چانه ویولون در امتداد فک شما قرار گیرد و به چانه شما ختم شود.

4.ویولن را به سمت مرکز چرخانید. با این حرکت باید خطی ایجاد شود که از بینی شما به سمت بیرون امتداد داشته باشد. این روش صحیح نگه داشتن ویولن است. اگر اولین بار است که ویولون در دست می گیرید ممن ات انجام تمام این موارد دشوار به نظر برسد، اما برای نواختن ویلون لازم است که انها را به درستی یاد بگیرید. در غیر این صورت عادت های بدی پیدا خواهید کرد که سرعت پیشرفتتان در ویولون را در آینده سختتر خواهد کرد.

نگه داشتن ویولن به هنگام نواختن:

1.به هنگام نواختن ویولن زاویه ویولن را باید نسبتاً ثابت نگه دارید. هنگام نواختن، بسته به نوع موسیقی و میزان راحتی شما زاویه ویولن از چپ به راست نوسان خواهد کرد. با این حال حواستان را جمع کنید چون زاویه نباید بیش از 20 درجه منحرف شود.

2.ویولن را مستقیم و موازی با زمین نگه دارید. ویولن در صورتی که اشتباه نگه داشته شود تمایل به افتادن دارد، بنابراین اگر متوجه افتادن مداوم ویولنتان می شوید وضعیت در دست گرفتنتان را بررسی کنید. برای رفع این مشکل، یک سر طناب را به سقف ببندید و سر دیگر آن را به انتهای ویولن که scroll نام دارد وصل کنید.

3.دست چپ خود را در انتهای گردن ویولن قبل از تکیه ها قرار دهید. گردن ویولن را بین انگشت شست چپ و انگشت سبابه خود نگه دارید، انگار که می خواهید آن را فشار دهید.البته نیازی نیست که آن را خیلی محکم بگیرید.

4.سعی کنید تا انگشت سبابه خود را به ابتدای گردن ویولن حلقه کنید. باقی انگشتان نباید به ویولن برخورد کنند. ویولن باید به آرامی روی بند انگشت قرار بگیرد. و این نکته را هم درحین کار در نظر بگیرید که وزن ویولن باید به صورت مساوی بین این بندانگشت و استخوان گردن (ترقوه) شما توزیع گردد.

5.سعی کنید تا از مچ دست راست تا بازو یک خط مستقیم ایجاد کنید. مچ دست خود را باید بپیچید.البته این موقعیت یابی بستگی به نوع موسیقی در حال پخش و صدالبته بستگی به این دارد که از کدام سیم استفاده می کنید می تواند تغییر می کند. این موقعیت اولیه است.

6.آرشه را بگیرید وسعی کنید تا آن را با انگشت شست و انگشتان راست خود نگه دارید. انگشت سبابه شما باید بالای بالشتک آرشه قرار بگیرد و انگشت کوچک شما باید روی یک پیچ قرار بگیرد. حالا شما کاملا آماده نواختن هستید.

اشتباهات رایج نحوه ی گرفتن ویولن و آرشه

یادگیری نواختن ویولن می تواند برای هرکس یک چالش بزرگ محسوب شود. اگرچه یادگیری آن کاملاً ارزش این همه سعی و تلاش را دارد، اما بسیاری از دانشجویان می دانند که یکی دو سال اول شروع یادگیری ویولون می تواند بسیار سخت باشد و رفتن به آموزشگاه موسیقی مانند آموزشگاه موسیقی فردوس برای یادگیری حرفه ای تر ویولن امری پیشنهاد شده است . سختی ویولن در این است که شما یاد می گیرید هم موسیقی بخوانید و هم بدن خود را به گونه ای آموزش دهید تا به درستی ویولن را نگه دارد و بنوازد.

هنگام شروع ویولن، اکثر دانشجویان اشتباهات تقریبا یکسانی را انجام می دهند. خواه شامل یادگیری فرم صحیح و اجرای دقیق آن باشد، یا تقویت عادات تمرینی و انجام صحیح روشهای مراقبت و نگهداری ویولن.

ما به شما تعداد از مشکلات تازه کارها را میگوییم که با تقویت آنها می توانید نحوه ی صحیح گرفتن ویولن و آرشه را سریعتر بیاموزید:

وارد کردن فشار زیاد به صفحه انگشت در ویلن:بهتر است موقع نواختن مدام به خود یادآوری کنید که بهتر است این کار را انجام ندهم.
لمس کردن موهای آرشه توسط انگشتان: با انجام این کار روغن های موجود روی مو ار بین می رود و کیفیت تن صدای ویولن کم می گردد.
انگشتان دستتان به هم می چسبند: به هنگام نواختن آنها را جدا و آزاد و مستقل از هم نگه دارید.
مچ دست چپ شما به پایین گردنه فشار وارد می کند: قرارگیری نادرست انگشت باعث کند شدن روند آموزشتان می گردد پس روی این مسئله بسیار دقت کنید.

نتیجه گیری:

ویولن کوچکترین و پرتحرک ترین ساز در خانواده سازهای زهی محسوب می شود.تقریبا می توان گفت که ویولن مدرن 500 سال قدمت دارد. براساس کتب و تاریخچه موجود گفته می شود که ویولن در سال 1500 توسط آندره آماتی طراحی شده است.

نواختن ویولن بسیار پیچیده است. بیش از 70 قطعه چوب مختلف برای ایجاد ویولن مدرن کنار هم قرار گرفته و کمان ویولن معمولاً شامل 150-200 مو می باشد. آوای دلنشین این ساز قرن ها مورد تحسین قرار گرفته است.

حرفه ای شدن در نواختن ویولن به معنای اختصاص دادن وقت و زمان مناسب برای تمرین است و هرچه تمرین بیشتری انجام دهید سرعت مهارت شما هم متناسب با آن افزایش می یابد.

ویولن یک ساز چند بعدی محسوب می شود ایجاد هماهنگی بین حرکات انگشت و حرکت کمان در ابتدای کار و آموزش ویولن می تواند امری نگران کننده باشد و تسلط بر آن اندکی دشوار باشد، اما اگر قصد یادگیری این ساز فوق العاده را دارید و می خواهید نحوه ی صحیح گرفتن ویولن و آرشه و نواختن آن را بیاموزید نباید در همین ابتدای کار تسلیم شوید.

برای کمک به یادگیری سریعتر این مهارت ها، دانش آموزان و علاقه مندان به یادگیری این ساز محبوب می توانند معلم و آموزشگاه موسیقی متناسب با برنامه و سطح تجربه خود پیدا کنند.پس اگر واقعا به این ساز خوش صدا علاقه مند هستید و دوست دارید نواختن ویولن را بصورت حرفه ای یاد بگیرید می توانید با شرکت در کلاس های آموزشگاه موسیقی فردوس سازمورد علاقه خود را بهتر بشناسد و با مهارت بیشتری آن را بنوازید.

یک دیدگاه بگذارید